Committees

ISCST Standing Committees



Nominations Committee


Current Committee Membership:

2016  Chair: Andy Hrymak(ahrymak@uwo.ca):2014-2016
Members: Martti Toivakka (2014-2018), Randy Schunk (2014-2018) Luigi Sartor (2012-2016), Katsuhiro Omori (2012-2016)

Responsibilities and Duties: A nominating committee appointed by the Board of Directors shall nominate a slate of officers consisting of a President, Vice-presidents, Secretary, and Treasurer. The members shall serve staggered terms of four years.

Composition: 5 members consisting of incoming chair (the past President and ex officio) and four at large members.

Previous Committee Membership:

2014  Chair: Michael Joos (JoosFM@Corning.com)
Members: Lorraine Francis, Hadj Benkreira, Luigi Sartor, Katsuhiro Omori
2012  Chair: Ted Lightfoot (E.J.Lightfoot@USA.dupont.com)
Members: Blake Kolb, Masato Yamamura
2010 

 



L.E. Scriven Young Investigator

Award Committee


Current Committee Membership:

2016  Chair: Pirouz Kavehpour                                         Members: Marcio Carvalho, and Juan de Santos

Responsibilities and Duties: This award is given in recognition of outstanding sustained achievements or one-time breakthroughs in the area of continuous liquid film coating science and technology. Those nominated for this award must be forty years old or younger. The award will be presented at the Symposium.

The award will be presented at the Symposium (see here for further details).

Composition: 5 members consisting of incoming chair (Symposium Co-Chair), two previous award honorees, one member selected by the President and one member selected by the Vice President for the Americas, and two members of the board selected by the Symposium Co-Chair.

Previous Committee Membership:

2014  Chair: Brent Bell (brbell@wlgore.com)
Members: Miguel Joos, Pirouz Kavehpour, Blake Kolb, and Mikhail Pekurovsky
2012  Chair: Marcio Carvalho (msc@puc-rio.br)
Members: Cyrus Aidun, Wilhelm Schabel, Steve Weinstein, and Juan de Santos
2010 

 



John A.
Tallmadge Award Committee


Current Committee Membership:

2016  Chair: Yuko Yamaguchi                                                  Members: Ramin Cerra, Lorraine Francis, Michael Joos, and Phil Gaskell

Responsibilities and Duties: Recognizes an individual’s significant contributions to the understanding or improvement of the technology of the coating of continuous webs.  The award is presented bi-ennially, in even numbered years.

The award will be presented at the Symposium (see here for further details).

Composition (three of the members should be previous honorees): 5 members consisting of incoming chair, two ongoing members, one member nominated by the President and the final member nominated by the Vice President for the Americas

Previous Committee Membership:

2014  Chair: Ramon Cerro (cerror@uah.edu)
Members:Yukio Yamaguchi, Ta-Jo Liu,Satish Kumar,and Phil Gaskell
2012  Chair: Ta-Jo Liu (tjliu@che.nthu.edu.tw)
Members: Ramon Cerro, Peter Schweizer, Lorraine Francis, and Terry Blake
2010  Chair: Peter Schweizer (Peter.Schweizer@polytype.com)
Members: Brian Higgins, Ed Gutoff, Terry Blake, and Ta-Jo Liu